Crabbe Memorial Prize Winners and Adjudicators

Crabbe Memorial Prize Winners and Adjudicators

This is a table of the first-prize winning poets from the beginning of the George Crabbe Memorial Prize Competition.

Year Poet (First Prize Winner) Adjudicator
2015 Caroline Gilfillan Robert Seatter
2014 David Healey Gregory Warren Wilson
2013 Pamela Job James Knox Whittet
2012 Caroline Gilfillan Kenneth Steven
2011 James Knox Whittet Elaine Feinstein
2010 Gill Napier Gareth Calway
2009 Mike Bannister Clive Scott
2008 James Knox Whittet Graham Fawcett
2007 Laura Helyer George Szirtes
2006 Andrew Frolish Neil Powell, Andrea Holland
2005 James Knox Whittet Danielle Hope
2004 James Knox Whittet David Holliday
2003 Rosemary Merry Alison Chisholm
2002 Elizabeth Bracken Rodney Pybus
2001 Ross Cogan Anne Beresford
2000 Helen Burke Anthony Thwaite, Ann Thwaite
1999 Rupert Mallin John Mole, Julian Stannard
1998 Julian Stannard Judith Kazantzis, Martyn Crucefix
1997 Julian Stannard Jo Shapcott, Harry Chambers
1996 Julian Stannard Susan Wicks, William Scannell
1995 David Britton/Simon Maier Jeni Couzyn, Lawrence Sail
1994 John Withers Elaine Feinstein, David Dabydeen
1993 Caroline Price Andrew Motion, Anthony Thwaite
1992 Marjorie Carter D.J. Enright, Elizabeth Bartlett
1991 Joyce I Watson Jon Silkin, William Radice
1990 James Bardsley Wes Magee, Mike Shields
1989 Frank Wood John Purkis, Roland Young
1988 Joan Galwey Donald Davie, Ronald Blythe
1987 Robin Maunsell Edward Storey, Edwin Brock
1986 Kim Baker Edward Lowbury, Vernon Scannell
1985 Frank Wood Gavin Ewart, Isobel Thrilling
1984 Kim Baker Anthony Thwaite, Howard Sergeant
1983 Stephanie Fone William Radice, Eric Sandon
1982 Lynn E Porter Norman Hidden, Anne Beresford
1981 Isobel Thrilling Kevin Crossley-Holland, R.N Curry
1980 Jennifer Andrews John Smith, Kemble Williams
1979 Michael Ferguson Wes Magee, Marguerite Wood
1978 Stephanie Fone/Anthony Weedon John Holloway, Joan Foreman
1977 Robin Maunsell R.N Curry, Ronald Blythe, Edwin Storey
1976 Mary Markwell Alan Brownjohn, Roger Guedella, Anthony Rudolf
1975 Mary Markwell Elizabeth Thomas, Clifford Simmons, Chris Wright
1974 Marguerite Wood/Marguerite Wood Jeni Couzyn, Christopher Hampton, Robert Dumper
1973 Colin Fletcher No records
1972 David L Johnson Hester Marsden-Smedley, Leslie Norris, N. Hidden
1971 Robin Maunsell James Turner, Eireen Beck, Alasdair Aston
1970 Leslie Leeks Anne Ridler, Roger Hayward
1969 Kate Dell P Hardiman-Scott, J. Murray Simpson, W.W. Wickett
1968 Kate Dell Cyril Fletcher, Alan Dobson, Mrs M Bottrall
1967 Ron I. Redfern David Holbrook, Miss McCarthy, Mrs Ford
1966 D. Murrell-Simmons Mrs T. Williams, Frances Warner, Leslie Missen
1965 Gillian Edwards Ronald Blythe, Dr Anernethy Rev. J. Gilchrist
1964 Brig. J.R.T. Aldous Edward Ritchie, Rita Spurr, Jack Lindsay
1963 Stephanie Fone Mrs Redwood Anderson, Leslie Missen, Paul Jennings
1962 Nora Roughton Norman Scarfe, Rev. Pierce Higgins, Paul Jennings
1961 Gillian Edwards Thomas Moult, Doreen Wallace V. Sackville-West
1960 Gillian Edwards Herbert Palmer, Mrs S.M. Curry, Dennis Page
1959 Francis Engleheart John Betjeman, W.D. Rogers Stevie Smith
1958 Gillian Edwards Sir Charles Tennyson, Philip Larkin, F. Cornford
1957 Francis Engleheart John Hadfield, T.R. Henn
1956 Francis Engleheart Kennedy Williamson
1955 Albert Ernest Tomlinson Sir Francis Meynell, Thomas Moult, R.N. Curry
1954 Competition inaugurated